Pevnost poznání Olomouc s prázdninovou družinou

31.08.2021 08:50

Školní rok sice skončil, ale v prázdninové družině teprve vše začíná. První červencový den jsme se spolu s dětmi z Dětského domova ve Vrbně pod Pradědem vydali za vědou do Pevnosti poznání v Olomouci. Společně jsme si prošli expozice věnovné světlu, podívali se, co to znamená, když se světlo láme, jak člověk vypadá, když ho snímá termokamera, kolik energie spotřebuje LED žárovka oproti běžné žárovce nebo jak fungují 3D brýle.

V rámci skupinové hry jsme se vrátili do období baroka, vyzkoušeli si dobové uniformy a dešifrovali nápisy v písmu zvaném kurent – psací formě písma užívané v německy hovořících oblastech témeř až do konce 40. let 20. století.

Pozornost vzbudila také oblast věnovaná lidskému tělu – díky nadživotním modelům jsme si prošli lidské oko a poznali, jak to chodí v mozku – zdravém, ale i u pacientů se schizofrenií. Neméně zajímavá byla též expozice zaměřená na přírodu Olomouckého kraje, která nás seznámila pomocí interaktivních modelů i živých exemplářů s flórou i faunou Olomoucka.

K tomu všemu jsme si v laboratoři chemie vyrobili šumivou bombu do koupele a naučili se, jak ji za pomoci běžných kuchyňských ingrediencí smíchat i doma. Pevnost poznání nás opět nezklamala, příští rok se určitě zúčastníme jednoho z dalších programů, které nabízí – je opravdu z čeho vybírat.

 

Jiří Šebele

zskarlovice.rajce.idnes.cz/Prazdninova_druzina_1.7.2021_Olomouc_PEVNOST_POZNANI/